ЄВРОПЕЙСЬКІ ТРАДИЦІЇ В ПОБУТІ УКРАЇНСЬКОЇ АРИСТОКРАТІЇ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XVIII–XIX СТОЛІТЬ

Автор(и)

  • Тетяна Федорівна Кротова

DOI:

https://doi.org/10.32782/uad.2023.4.5

Ключові слова:

традиційний костюм, текстиль, тонка кераміка, фарфор, фаянс, Україна, Європа, друга половина XVIII–ХІХ століть.

Анотація

У статті висвітлено передумови формування та прояви європейської моди у повсякденності української аристократії другої половини XVIII – початку ХІХ ст. Охарактеризовано, що тенденції наслідування фешенебельних віянь сусідніх держав були помітні у трансформаціях низки характеристик одягу та виникненні традиції сервірування столу дороговартісними предметами фарфору–фаянсу. Визначено, що до першопричин проникнення на територію України великосвітських смаків Європи належать: 1) відновлення гетьманського уряду в Лівобережній Україні у другій половині XVIII ст.; 2) всеосяжність барокового стилю з його засадами розкоші й ошатності; 3) поширення міського типу костюму, що спричинило зміни крою, способів декорування та поєднанні фактур тогочасного одягу; 4) заснування тонкокерамічних виробництв у Франції, Україні, Німеччині, Австрії, Англії та поширення їх продукції у вітчизняний простір; 5) апелювання до дороговартісних матеріалів у повсякденності, як маркерів вишуканого смаку і статусу. З’ясовано запозичені і вироблені варіації місцевого одягу, які виникли у другій половині XVIII ст. і розповсюдилися у ХІХ ст. Охарактеризовано розширений асортимент вітчизняного столового посуду, нововведені декоративні вироби та форми для напоїв з фарфору–фаянсу в означений період. Виявлено, що речі, які до XVIII століття на території України були розкішшю і рідкістю, зокрема шовк і парча, фарфор і фаянс, чай та кава, з другої половини означеного століття стали частиною буденності аристократії. Метою статті є висвітлити реалізацію повсякденності аристократії в українському світському костюмі та виробах фарфору–фаянсу другої половини XVIII–ХІХ століть, як атрибутах буденності аристократії. Методологія дослідження базується на мистецтвознавчому аналізі текстильних і тонкокерамічних виробів у культурі аристократії України другої половини XVIII–ХІХ століть. Застосовано аксіологічний, історико-хронологічний, історико-порівняльний та історико-культурний методи, які дозволяють глибше розкрити передумови поширення та проявів європейської моди. Крім цього, використано крос-культурний аналіз для порівняння та виокремлення запозичених і самобутніх рис видів одягу та формотворення фарфору–фаянсу.

Посилання

Києво-Межигірський фаянс з колекції Національного музею українського народного мистецтва: альбом / упоряд. Т.Нечипоренко, Н. Густіліна. Харків: Раритети України. 2017. 72 с.

Кротова Т. Класичний костюм в європейській моді XIX – початку ХХІ століття: еволюція форм і художньо-стильових особливостей: монографія. Львів: ЛігаПрес, 2014. 308 с.

Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів. Київ: Мистецтво, 1978. Ч. ІІ. 175 с.

Стельмащук Г. Г. Українське народне вбрання. Львів: Апріорі, 2013. 256 с.

Український modus vestiendi – спосіб одягання: монографія / В. М. Піскун, А. В. Ціпко, Т. Л. Шептицька та ін. Київ: Видавничий центр «Київський університет», 2008. 272 с.

Чухліб Т. Кирило Розумовський останній гетьман старої України. URL: http://www.haidamaka.org.ua/0253.html. (дата звернення: 21.11.2023)

Школьна О. В. Культура харчування еліти українського суспільства ХVІІ–ХІХ століть: типологія форм фарфоро-фаянсових виробів для напоїв. Праці Центру пам’яткознавста, вип. 22, Київ, 2012. С. 247–255.

Школьна О. В. Шовк у побуті українців XVII–XIX ст. і питання його зберігання й експонування у вітчизняних музеях. Історичні студії суспільного прогресу. 2014. С. 67–79.

Школьна О., Тимошенко Ю. Повсякдення нобілітету Речі Посполитої у XVII–XVIII ст.: зачіски, косметичні засоби та одяг. Східноєвропейський історичний вісник. Вип. 27. 2023. С. 8–30.

Hrabia Razumowski: biografia hrabia. Hrabis Aleksiej Razumowski: fakty z życia. URL: https://paulturnermitchell.com/pl/85347-graf-razumovskiy-biografiya-graf-aleksey-razumovskiy-fakty-iz-zhizni.html (дата звернення: 05.12.2023)

Le Pichon A. The first tea of British India: from dream to reality. Cahiers Victoriens’s Edouadiens. Vol. 55. 2002. P. 183–202.

Victoria and Albert Museum. URL: https://collections.vam.ac.uk/item/O132658/still-life-with-silver-wineoil-painting-roestraten-pieter-van/ (дата звернення: 20.11.2023)

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-22

Як цитувати

Кротова, Т. Ф. (2023). ЄВРОПЕЙСЬКІ ТРАДИЦІЇ В ПОБУТІ УКРАЇНСЬКОЇ АРИСТОКРАТІЇ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XVIII–XIX СТОЛІТЬ. Український мистецтвознавчий дискурс, (4), 39–45. https://doi.org/10.32782/uad.2023.4.5