ПРОДУКТИ ГРАФІЧНОГО ДИЗАЙНУ СТВОРЕНІ НА ОСНОВІ ТРАДИЦІЙНИХ УКРАЇНСЬКИХ РОЗПИСІВ

Автор(и)

  • Ольга Сергіївна Гальчинська Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука https://orcid.org/0000-0002-3030-6911
  • Вікторія Віталіївна Мунтян Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука https://orcid.org/0009-0008-1896-5181
  • Ігор Олегович Костенко Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука https://orcid.org/0009-0006-3846-462X

DOI:

https://doi.org/10.32782/uad.2024.4.7

Ключові слова:

український орнамент, символ, дизайн, етностиль, айдентика, графічний дизайн

Анотація

Метою статті є дослідження авторських проєктів створених на основі традиційних українських розписів, з ціллю виявлення способів збереження та переосмислення національної культурної спадщини в сучасному дизайні. У статті розглядаються способи інтеграції традиційних орнаментів, стилей і технік народного розпису у проєкти графічного дизайну адаптовані до потреб сучасного суспільства. Також досліджується виявлення впливу авторських інтерпретацій на розвиток української національної ідентичності, популяризацію традиційного мистецтва та його роль у глобальному культурному контексті. Варто відзначити, важливу роль орнаменту, що містить також і культурно-просвітницьку та виховну функції, окрім того, наділену традиційними сакральними властивостями, які формують естетично позитивний візуальний образ у продукції графічного дизайну на глибокому, психологічному рівні сприйняття споживачем. Ефективність цього дизайнерського підходу обумовлена тим, що традиційні, національні мотиви, які закодовані на генетичному рівні, сприймаються українським споживачем без свідомого аналізу, викликаючи підсвідому довіру та позитивне враження. Специфіка даного дослідження передбачає детальний аналіз низки літературних та ілюстративних джерел, що вимагає систематичного підходу до їх вивчення та дозволяє отримати глибше розуміння досліджуваного питання з метою забезпечення більш комплексного огляду теми. Перша група джерел пов'язана з теоретичними дослідженням застосування найбільш поширених та вивчених в наш час українських розписів в дизайн проєктах. До другої групи джерел належать зразки продукції графічного дизайну, розроблені сучасними авторами з використанням мотивів традиційного українського розпису. Символіка українського традиційного розпису має особливий контекст, тому некоректна інтерпретація у творах дизайну може призвести до викривлення сенсів. Проте, грамотне доповнення традиційних орнаментів новими елементами, або надання їм нових контекстів, з дотриманням традиційного стилю та його головних рис, сприятиме збереженню культурної спадщини, відображатиме сучасні дизайнерські підходи та матиме попит серед споживацької аудиторії.

Посилання

Прищенко С. Етностиль у рекламному дизайні: методологія та творчі стратегії. Вісник Львівської національної академії мистецтв. 2018. Вип. 38. С. 110–118.

Тєлєтов О. С., Шатова В. М. Упаковка як об’єкт інноваційного маркетингу. Маркетинг і менеджмент інновацій. 2014. № 2. С. 10–15.

Хмельовський О. М. Вступ у дизайн. Підручник з дисципліни Основи проектування систем. Луцьк: Луцький державний технічний університет, 2002. 205 с.

Кара-Васильєва Т. В., Чегусова З. В. Декоративне мистецтво України ХХ століття. У пошуках «Великого стилю». Київ: Либідь, 2005. 274 с.

Кульчицька А. Я. Орнамент Трипільської культури і українська вишивка ХХ століття. Львів, 1995. 200 с.

Сайт бренду «Слов’яночка». URL: https://mmr.ua/show/brend-slov-yanochka-zminyv-dyzajn-tapozyczionuvannya (дата звернення: 10.09.2024).

Сайт дизайн студії JGesign URL: https://jdesign.ua/uk/portfolio/dizajn-upakovki-cukerok/ (дата звернення: 13.09.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-26

Як цитувати

Гальчинська, О. С., Мунтян, В. В., & Костенко, І. О. (2024). ПРОДУКТИ ГРАФІЧНОГО ДИЗАЙНУ СТВОРЕНІ НА ОСНОВІ ТРАДИЦІЙНИХ УКРАЇНСЬКИХ РОЗПИСІВ. Український мистецтвознавчий дискурс, (4), 45–50. https://doi.org/10.32782/uad.2024.4.7

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають