ЕСТЕТИКА ФОТОРЕАЛІЗМУ 70-Х: ВПЛИВ НА СУЧАСНІ МИСТЕЦЬКІ ПРАКТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/uad.2022.5.1Ключові слова:
фотореалізм, гіперреалізм, реалізм, модернізм, постмодернізм, сучасне мистецтво, Олексій Глазунов, Юрій Соломко.Анотація
У статті розкрито розвиток фотореалізму від його зародження у 70-ті роки в контексті культури Заходу до запозичення естетики фотографії українськими художниками у 80-ті роки ХХ століття та у наш час. Проаналізовано його історичні генези на предмет течій та творчості окремих митців, що йому передували і були технічно та ідейно близькими, наведено перші публічні згадки про фотореалізм, виявлено характерні риси методу, проведено порівняльний аналіз західного та українського фотореаізму. На прикладі проілюстрованих робіт художників Мелкольма Морлі, Річарда Естеса, Сергія Базилєва, Сергія Шерстюка, Олексія Глазунова, Юрія Соломка досліджено художні прийоми, що використовують митці для передачі власних творчих пошуків і задумів. Науковою новизною є поповнення вітчизняної джерельної бази даними з ґрунтовних розвідок американських мистецтвознавців щодо фотореалізму у 70-х (періоду його виникнення і розповсюдження), системний аналіз українського фотореалізму ХХ–ХХІ століть, ведення у науковий обіг нових імен сучасних художників: Олексія Глазунова, Ігора Гнатіва, Сергія Пискунова, Антона Поперняка.
Посилання
Chase Linda. Hypperrealism. New York: Rizzoli, 1975. 75 p.
Lucie-Smith Edward. American Realism. London: Thames and Hudson, 1994. 240 p.
Battcock Gregory. Super Realism. A Critical Anthology. New York: A Dutton Paperback, 1975. 322 p.
Ложкіна А. Перманентна революція. Мистецтво України ХХ – початку ХХІ століття. Київ: ArtHuss, 2019. 544 с.
Cormand Marti. Exploring Hyperrealism. Drawing and Painting Techniques. Barcelona: Hoaki Books, 2021. 128 p.
Cкляренко Г. Гіперреалізм в контексті українського мистецтва другої половини ХХ століття. Сучасне мистецтво. 2013. Вип. 9. С. 165–183.
Schama Simon. The Power of Art. London: Ebury Publishing, 2006. 480 p.
Скляренко Г. Без ГМО. URL: http://yurisolomko.com/jivopis/organics/ (дата звернення: листопад 2022)
Стахів А. Художник Ігор Гнатів про війну крізь призму гіперреалізму. URL:https://zahid.espreso.tv/ khochu-shchob-cherez-moi-roboti-svit-zrozumiv-shcho-vidchuvayut-ukraintsi-khudozhnik-igor-gnativ (дата звернення: листопад 2022)